אורח חיים בריא

רעננה בכל מצב: כיצד תשמרי על היגיינה טובה גם מחוץ לבית?

מערכת קוטקס
21 Jan, 2020
2 דקה
מגן תחתון נקי

כנשים, אנו נאלצות לשמור על היגיינה טובה באיברינו האינטימיים, שכן כאיבר פתוח, הם חשופים יותר לפגיעה וחדירת זיהומים. מאחר ואנו מתמודדות בקביעות עם ווסת והפרשות שונות מהנרתיק, נושא שמירת ההיגיינה מעסיק אותנו רבות, ודורש ""תחזוקה"" מתמדת.
כשאנחנו נמצאות בבית או בסביבה נוחה ונקייה, שמירה על היגיינה אינה עניין מסובך, תכשירי ההיגיינה נמצאים לרוב בהישג יד, ואנו נמצאות בקרבת שירותים נקיים ומסודרים, שלא יפגעו בבריאותנו. הקושי מתגבר כשאנחנו נמצאות מחוץ לבית הרחק מסביבה נקייה, בציבור או בשטח, רחוק מקרבתם של בתי שימוש ומי רחצה נגישים. כיצד ניתן בכל זאת לשמור על היגיינה טובה גם במצבים אלה?

מהי היגיינה טובה?

הנרתיק הוא איבר עדין ורגיש. כדי לשמור ולהגן על עצמו מפני חיידקים, פטריות ווירוסים, הוא מתאפיין בחומציות (PH) טבעית גבוהה, שעליה שומרים חיידקים ""ידידותיים"" הנמצאים בו. הנרתיק מנקה את כל ה""פסולת"" מתוכו באמצעות הפרשת נוזלים (הפרשות), שכן הוא חשוף במיוחד לזיהומים שונים, העלולים לחדור אליו בקלות ומשם לפגוע באיברים הפנימיים.

היגיינה נשית טובה תתקיים תוך שמירה על ניקיון הנרתיק, שמירה על סביבה נקייה והקפדה יתרה על ניקיון בית השימוש, ניקיון נכון של האזור האינטימי, הקפדה על קיום יחסי מין מוגנים בלבד וכן הקפדה על שטיפת איבר המין לאחר קיום יחסי מין. אחד התנאים לשמירה נכונה על האזור הוא שמירה על רמת חומציות מאוזנת. במקרה שבו אחוז החומציות ירד, תפגע אוכלוסיית ה""חיידקים הידידותיים"" ותעלה אוכלוסיית החיידקים המזיקים. נרתיק בריא הוא נרתיק מלא בלחות, המפריש הפרשות לבנבנות או שקופות. שטיפה קבועה של הנרתיק, שימוש בסבונים בעלי רמת PH גבוהה ושימוש בתכשירים מבושמים פוגעים בנרתיק ומורידים את רמת החומציות, לכן מומלץ להימנע מפעולות אלה ולא לסבן את האזור, אלא רק בסבון מתאים לכך בעל אחוז PH נמוך.

הבגדים שאותם אנו לובשות משפיעים משמעותית על בריאות אזורינו האינטימיים. לבישת תחתונים מבד סינתטי, הדוקים או מסוג ""חוטיני"" וכן לבישת מכנסיים הדוקים, פוגעת ביכולת האוורור של אותם אזורים, ומגבירה הזעה וחיכוך. מומלץ ללבוש תחתונים אווריריים מבד כותנה ומכנסיים נוחים ומאווררים.

העיסוק בנושא ההיגיינה הנשית מתייחס בעיקר לשימוש נכון באותם מוצרי היגיינה המיועדים לספיגת הפרשות ודימום מחזורי. חשוב ביותר להקפיד להחליף כל מספר שעות את מגן התחתון, התחבושת או הטמפון, שכן הצטברות ההפרשות מגבירה את הסיכון להצטברות זיהומים.

איך שומרים על היגיינה נשית טובה?

גם מחוץ לבית חשוב וניתן לשמור על היגיינה טובה, נדרשת לכך רק היערכות נכונה.

ראשית, חשוב להימנע מישיבה על אסלות ציבוריות, זהו בית גידול לזיהומים, שבהן משתמשים אנשים רבים. ניתן לרכוש ולארוז כיסויים מתאימים לאסלה, שאותם ניתן לפרוש בנוחות לישיבה מוגנת. לחלופין, ניתן להיעזר במגבונים לניקוי האסלה ובנייר טואלט נקי (לעולם לא בזה הנמצא בתא השירותים, הוא סופג רסס של חיידקים כשמורידים את המים בתא) לציפוי האסלה.

עשיית צרכים בתנאי שטח הגיינית ובטוחה יותר משימוש בכל תא ציבורי. מומלץ להצטייד במגבונים לניקוי אינטימי, נייר טואלט וג'ל אלכוהול לניקוי הידיים. בזמן החלפת תחבושת או טמפון, חשוב לנקות ולספוג את הרטיבות באזור ככל שניתן.

בזמן מחזור כדאי להצטייד בכמות מספקת של תחתוניות, פדים וטמפונים להחלפה בכל יציאה מהבית, ובעיקר בעת יציאה לטיול או לשטח, שאליה יש להיערך היטב. נשים בעלות מחזור לא סדיר מתקשות לחזות את בואו, לכן עלולות ""להיתקע"" פעמים רבות באירועים או טיולים מחוץ לבית ללא הציוד המתאים. אם מחזורך אינו סדיר, הקפידי לשאת איתך מוצרים הגייניים אלו כשאת יוצאת מחוץ לבית, גם כאשר אינך נמצאת בזמן מחזור.

מאחר והמחזור החודשי מלווה אותנו לאורך של החודש, נרגיש פעמים רבות את השפעותיו בשטח. ייתכנו הפרשות שקופות בזמן ביוץ וכן הפרשות חומות לפני ואחרי המחזור, לכן יש להיערך עם תכשירי ההיגיינה המתאימים.

נשים רבות סובלות מכאבי מחזור ולעיתים גם כאבי ביוץ. כדאי בשני המקרים להצטייד במשכך כאבים גם בשטח, כדי להקל על הסבל ולמנוע קושי נוסף בסיטואציה הלא נוחה.

פדים, מגני תחתון וטמפונים הם מוצרים שחשוב לשמור על הסטריליות שלהם. לכל אשר תלכו, ארזו אותם בשקית או נרתיק קטן משלהם, כדי שלא יזדהמו משארית החפצים שבתיק או מתנאי השטח.  

מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי או רפואי, יש להשתמש במידע באתר כמדריך בלבד.